Obecnie dużo przedsiębiorstw w Polsce stosuje cięcie laserem. To pod wieloma względami nowoczesna metoda. Dlaczego? Co może być cięte przy pomocy tej techniki? Odpowiedzi na te wszystkie zagadnienia znajdziecie po przeczytaniu poniższego artykułu.

Co można ciąć laserem?

Generalnie cięcie laserem jest uważane za metodę nie tylko nowoczesną, ale także bardzo uniwersalną. Wszystko dlatego, że ta technika może być zastosowana do rozmaitych materiałów. Chodzi nam nie tylko o metale, jak może komuś wydawać się na pierwszy rzut oka. Co jeszcze jest cięte przy pomocy tej metody? Między innymi PCV, pleksi, polietylen itp. To jednak nie wszystko. Firmy wykonujące cięcie laserem realizują usługi związane z takimi materiałami, jak papier, tekstylia, ceramika, szkło, a nawet drewno. Nie da się ukryć, że uniwersalność ma duży wpływ na popularność tej metody. Coraz więcej Klientów decyduje się na cięcie laserem, ponieważ mają pewność, że jest to technika wielowymiarowa. Można rzecz jasna liczyć na to, że wszystko zostanie wykonane stosunkowo szybko, dokładnie i terminowo.

Dlaczego warto ciąć przy pomocy lasera?

Co jeszcze sprawia, że cięcie laserem jest tak chętnie wybieraną metodą w dzisiejszych czasach? Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ta metoda gwarantuje uzyskanie produktu, który potem może być poddawany dalszym obróbkom bez konieczności zastosowania dodatkowych procesów technologicznych. Cięcie laserem polega generalnie na termicznym dzieleniu materiału. Następuje to poprzez topienie, sublimację albo wypalanie. Zazwyczaj dzieje się tak, że fachowcy w odpowiednich proporcjach łączą te metody, żeby uzyskać optymalny efekt końcowy. Cięcie laserem polega również na odpowiednim, punktowym wprowadzaniu energii. Ma ona postać wysokoenergetycznego tnącego strumienia. Zapewnia to bardzo dużą precyzję wykonania. Tradycyjne metody takiej gwarancji nie dają. Cięcie laserem to również powtarzalność elementów oraz całego procederu. Jest to szczególnie istotne przy masowej produkcji. Można liczyć na czystą oraz gładką powierzchnię. Cięcie laserem to również minimum odpadów. Nie da się ukryć, że aktualnie przedsiębiorstwa działające w tej kategorii dążą do tego, aby praca była jak najbardziej wydajna, ale nie tylko. Właścicielom zależy na poprawie dokładności i precyzji realizowanych czynności. Ważny jest oczywiście czas, a także bezpieczeństwo operatorów maszyn. W związku z tym można spodziewać się, że cięcie laserem będzie metodą coraz bardziej popularną w kolejnych latach.